Logo

8 Katlı Binalar İçin İmar İzni Çıktı

Çubuk'ta yapılacak imar düzenlemesiyle Atatürk ve Barbaros Mahallelerinde bundan böyle 8 katlı binaların yapılabileceği belirtildi.

Çubuk Belediye Meclisinde alınan karara göre, bugüne kadar en fazla 5 katlı imar izninin verildiği Çubuk'ta, yapılacak imar düzenlemesiyle 8 kata kadar imar izni verilebilecek.

İmar komisyonundan gelen rapor uyarınca Atatürk ve Barbaros Mahallelerindeki imar değişiklik planı ile bir binanın 8 kata kadar yapılaşmanın önü açılmış olacak.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Atatürk ve Barbaros Mahallelerini kapsayan 1. etap revizyon imar planının 78 hektarlık alanı kapsadığını söyledi.

 Acehan, "Yapılaşma ile ilgili aldığımız tüm kararlarda önceliğimiz vatandaşlarımızın huzuru, can güvenliği ve rahatıdır. Deprem gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkartmadığımız için insanımızın güven ve huzur içerisinde yaşayabilecekleri, modern, konforlu ve düzenli yapılar üretmek öncelikli görevimiz" dedi.

 Acehan, açıklamasına şöyle devam etti: "Kuzeyde Ayasofya, Beyyeri, Sultan Ahmet Caddeleri, doğuda Adnan Menderes Bulvarı, Çubuk Çayı, Karagöl, Alparslan Türkeş, Stat Caddeleri, güneyde Sanayi Caddesi, batıda Adnan Menderes Bulvarı veBosna Hersek Caddelerini kapsayan yaklaşık 78 hektarlık alanda imar revizyonu yapılacaktır. Bu bölgede, ilçemizdeki konut yoğunluğunu azaltmak, nitelikli bir yapılaşmanın sağlanması ve güzel bir kent tasarlanması amacıyla ortalama büyüklüğü 500 metrekare olan mevcut parsellerin mümkün olduğunca bir araya getirilerek maksimum 8 katlı yüksek binaların oluşması amaçlanmaktadır.

Ayrıca düzenleme yapılacak bölgede ilçedeki trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla cadde ve bulvarların genişlikleri de 3 ila 7 metre arasında genişletilecek. Mimar Sinan, Ufuk, Damla ve Kafkas Sokaklarda cephe alan parsellerde inşa edilecek yapılarda kot altında kalan ve iskan şartlarını sağlayan 1. ve 2. bodrum kat alanlara inşaat emsaline dahil edilmeyecektir. Bununla birlikte yüzölçümü 1500 metrekare olan parsellerin planda belirtilen emsal değeri 0,20'ye kadar artırılabilecek."

Eklenen plan notlarıyla birlikte 1/5000 ölçekli nazım imar planının onaylanmak üzere Büyükşehir Belediyesine gönderildiğini aktaran Başkan Acehan, onaylama süreci içerisinde yapılaşmaya elverişli bölgelerde yürürlükte bulunan imar planına göre imar çapı, yol kotu, imar uygulaması, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi düzenlenmesi gibi işlemlerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Çubuk Belediyesinden İmar Müjdesi

Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Metin, bazı mahallelerdeki imar çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

İlçede yürütülen imar çalışmaları hakkında bilgi veren Metin, mahallerde yaşayan vatandaşların dört gözle beklediği imar çalışmaların bir kısmını tamamladıklarını söyledi.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan'ın imar çalışmalarına büyük bir önem verdiğinin altını çizen Metin, "Akkuzulu, Melikşah, Dumlupınar, Kızılca, Güldarpı, Gökçedere, Kargın, Taşpınar ve Yazır mahallelerinde yaptığımız imar çalışmaları hem Çubuk Belediyesi Meclisi'nde hem de Büyükşehir Belediyesi'nde onaylanarak sonuçlandı. Ağılcık, Sünlü, Aşağı Çavundur, Yenice, Ömercik, Gümüşyayla ve Kutuören mahallelerindeki çalışmalarımız Çubuk Belediyesi Meclisi'nden geçti, Büyükşehir Belediyesi'nde onay aşamasında. Oradaki prosedürü bekliyoruz" diye konuştu.

Metin, şunları söyledi: "Ayrıca merkezde bulunan Yıldırım Beyazıt Mahallemizin birinci ve ikinci etap, Atatürk ve Barbaros mahallelerimizin birinci etap ve Esenboğa Mahallemize ait revizyon çalışmaları da yine Çubuk Belediyesi Meclisi'nden geçti ve Büyükşehir Belediyemizde onay bekliyor. İmar çalışmaları biten mahallelerden Dumlupınar, Melikşah, Güldarpı, Yıldırım Beyazıt, Atatürk ve Barbaros'ta birinci etap parselasyon çalışmalarımız ise devam ediyor. En kısa sürede bu çalışmalar sonuçlanacak."

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin bulunduğu alan için ayrı bir imar çalışması gerçekleştireceklerini kaydeden Metin, "O bölgenin parselasyon çalışmasını bir firmaya ihale edip, ona yaptıracağız. Orada köklü bir çalışma yapacağız" dedi.

İmar çalışmalarının yanında imar tespit ekibinin de çalışmalar yürüttüğünü anlatan Metin, yaklaşık bir yıl içerisinde bin 500 mükellefin tespit edildiğini ifade ederek, "Dört kişilik bir ekibimiz bugüne kadar hiç emlak beyanında bulunmayanları ya da bulunup da yanlış beyanda bulunanları tespit ediyor ve emlak vergisi mükellefi olmasını sağlıyor. Şu ana kadar bizim bin 500'e yakın tespitimiz oldu ve bunun da ilk etap mali getirisi bir milyon Türk lirası oldu. Bunun şöyle bir avantajı daha oluyor, sonraki dönemlerde de artık bizim yeni bin 500 mükellefimiz olmuş oluyor" şeklinde konuştu.