Logo

Çubuk’ta İmar Problemleri Çözülüyor

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilçedeki imar sorunlarını ortadan kaldırmak için imar çalışmalarına hız verildiğini açıkladı.

Çubuk’ta daha önceki dönemde başlatılan imar çalışmalarının uzun süre tamamlanamaması nedeniyle vatandaşların mağduriyetler yaşadığını aktaran Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, vatandaşların mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi amacıyla 2014 yerel seçimlerinin ardından ilçe genelinde imar çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.

Seçim çalışmaları sürecinde vatandaşların yoğun olarak imar çalışmaları hakkındaki şikayetleri kendilerine ilettiklerini söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, seçimlerin hemen ardından imar sorununu masaya yatırdıklarını belirtti.

Bir şehrin yaşanabilir şekilde, düzenli bir kent olması için imar çalışmasının önemini vurgulayan Başkan Acehan, “Çubuk Belediyesi olarak daha önceki dönemde başlayan ve bir firma tarafından yürütülen 1/1000 ölçekli uygulama imar planları çalışmaları, ödeme yapılmadığı gerekçesi ile durdurulmuştu. Göreve geldiğimizin akabinde firma yetkililerini belediyeye davet ederek, imar çalışmalarının durumunu ve bundan sonra neler yapılacağını ilgili birimimizin de katılımıyla masaya yatırdık. Yapılan toplantıda biz firma yetkililerine bir ödeme planı çıkarttık ve iş yapıldıkça ödeme yapılacağı konusunda anlaşılırken, bu işin biran önce tamamlanması için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı da kendilerine bildirdik. Bugüne kadar da imar çalışması yapan firmaya 500 bin TL ödeme yapıldı ve yaptığı işlerden dolayı firmaya herhangi bir borcumuz kalmadı. Bunun yanında jeolojik etüt çalışmalarımızda devam ediyor. Merkezde olsun, yeni bağlanan mahallelerde olsun, geçmişten gelen imar problemleri nedeniyle yeni yapılaşma yapılamadığı gibi bir türlü açılamayan imar yolları, park alanları ve sosyal donatı alanları nedeniyle insanlarımız mağdur oluyordu. Yapılması büyük önem arz eden Merkezdeki 7 mahalle ve Esenboğa Mahallesi dahil 16 bölgede 3194 Sayılı İmar Yasasının 18'nci madde uygulaması hızlandırılmış ve kısa sürede önemli bir mesafe kat edilmiştir” diye konuştu

Kendilerinin belediyenin asli görevlerinden olan ve bir şehrin gelişmesinin en büyük ayağı olan imara öncelik verdiklerini ifade eden Başkan Acehan, Çubuk ve Esenboğa’da ki revizyon çalışmalarının 2015 tarihinde biteceğini kaydetti. Yapılan imar çalışması ile birlikte herkesin gönlüne göre ev yaptıra bileceğini ve bu sayede de kaçak yapılaşmanın önüne geçileceğini anlatan Başkan Acehan, şu bilgileri verdi: “Akkuzulu, Melikşah, Dumlupınar, Kızılca, Güldarpı Mahallelerimizde imar planı kesinleşirken, Dumlupınar Mahallemizde parselasyon planı çalışması başlatılmış ve Akkuzulu, Melikşah, Kızılca ve Güldarpı Mahallelerimizde ise kadastro yenileme çalışmalarının tamamlanması beklenmektedir. Yazır ve Yenice Mahallelerimizde imar planları Büyükşehir Belediyemize sunulmuş ve 1/5000 ölçekli imar planları da kesinleşmiştir. Ancak askı süresinde itiraz nedeniyle plan dosyaları onay için Büyükşehir Belediyesindedir. İkipınar ve Kutuören Mahallerimizde imar planı çalışmaları ve öneri 1/5000 ölçekli nazım imar planları tamamlanmış, plan dosyaları Büyükşehir Belediyesine sunulmak üzere hazırlanmaktadır. Ömercik Mahallemizde 1/5000 ölçekli nazım imar planları ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları tamamlanmış ve onaylanması amacıyla Büyükşehir Belediyesine teslim edilmiştir. Taşpınar Mahallemizin 1/5000 ölçekli nazım imar planları kesinleşmiş, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı askı aşamasında yapılan itirazlar sonucunda, yeniden imar planı dosyası düzenlenmektedir. Ağılcık, Kargın, Gökçedere, Sünlü ve Aşağı Çavundur Mahallelerimizde öneri 1/5000 ölçekli nazım imar planları ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları tamamlanmıştır ve belediyemizin meclisinde de kabul edilmiştir.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi Gazi Üniversitesi Yerleşkesi dahil, Ziya Ülhak, Berat Caddeleri ve Ankara Bulvarı kapsayan 135 hektarlık alanı kapsayan 1. Etap belediye meclisinde kabul edilerek plan uygulaması için Büyükşehir Belediyesine sunulmuştur. Yine Yıldırım Beyazıt Mahallesi Ziya Ülhak Caddesi Ankara Bulvarı ve Çankırı Bulvarı arasındaki 140 hektarlık üçüncü etap plan revizyonunun çalışmaları en kısa sürede belediye meclisimize sunulacaktır. Atatürk Mahallesi Kurbantepe, Ayasofya, Bosna Hersek Caddeleri ile Adnan Menderes Bulvarı arasında kalan 55 hektarlık 2. Etap ise Ağustos ayında belediye meclisimize sunulacaktır. Melikşah Mahallemizde yapılması planlanan Huzur Vadisi Projesine ait imar planlaması çalışmaları tamamlanmış ve onaylanması için Büyükşehir Belediyesine sunulacaktır. Esenboğa Mahallemizde de yaklaşık 850 hektar alanda revizyon çalışmasının 1. Etap ilk revizyonu Yıldırım Beyazıt Üniversitesine yakın alanda başlatılmış ve en kısa zamanda belediye meclisimize sunulacaktır” dedi.